در اصطلاح علمی سنگ مواد جامدی از پوسته کره زمین هست. یک یا چند کانی با هم ترکیب شده و سنگ را ایجاد می کنند. استفاده سنگ در زندگی بشر قدمتی بیش از 12 هزار سال دارد. در دورانی که انسان اولیه توانایی و امکان استفاده از آهن را نداشتند سنگ ها وسیله ای برای رفع احتیاجات و خواسته های آن ها بود. به همین دلیل در کتب تاریخی زمانی که بشر فقط امکان استفاده از سنگ را داشت عصر حجر یا عصر سنگ نامگذاری کرده اند.

با گذشت زمان و پیشرفت دانش امکان استخراج و انجام عملیات روی سنگ ها آسان تر شده است. زمانی که به دوران گذشته نگاه می کنیم در تمدن های اولیه بشری مانند ایران ، روم و مصر می بینیم که فقط استفاده از تکه های بزرگ سنگ مرسوم بوده است. غار هوتودر در بهشهر که متعلق به 11 هزار سال پیش است نمونه ای از استفاده سنگ و سنگ تراشی در ایام گذشته بوده است. بنای باشکوه تخت جمشید یکی از مهم ترین نمونه های به کارگیری سنگ در دوران هخامنشی بوده است.

در دورانی هم با استفاده از ابزارهای گوناگون نحوه به کارگیری از سنگ تغییر کرد و ساختمان هایی با نمای سنگ در کشورهای ایتالیا ، یونان و ایران از آن دوران باقی مانده است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان انجام عملیات های گوناگون روی سنگ وجود دارد و می توان سنگ را در ابعاد و قطعات گوناگون برش داد و استفاده کرد.

 

 

با امکان انجام عملیات برش و صیقلی کردن سنگ استفاده از آن در ساختمان سازی برای نما ، دیوارها ، پلکان و … بسیار گسترده شده است. اولین تلاش برای صنعت استخراج سنگ های ساختمانی در کشور ایران به سال 1331 بازمی گردد اما در 1366 پس از پیروزی انقلاب اسلامی اولین دستگاه برش الماسه توسط یکی از شرکت های وابسته دولتی به کار گرفته شد.

سنگ نسبت به دیگر مصالح ساختمانی ویژگی های خاصی دارد که باعث توجه به آن شده است. این قابلیت های فوق العاده سنگ را معرفی می کنیم :

 • امکان مقابله با تغییرات آب و هوایی و رطوبت
 • مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه ، سایش و حرارت
 • جلاپذیری و صیقلی شده

طبق آمارهای رسمی جمهوری اسلامی ایران با استخراج سالیانه بیش از 15 میلیون تن سنگ تزئینی و ساختمانی در بین کشورهای برتر تولید کننده سنگ قرار دارد. در چند سال اخیر کشورهای ترکیه و مصر با سرمایه گذاری روی این صنعت جز کشورهای برتر قرار گرفته اند.

کشورهای شرق آسیا مانند مالزی ، جمهوری کره و تایوان با این که تنوع سنگ معدنی بسیار کمتری نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارند اما سهم بزرگتری از بازارهای جهانی را کسب کرده اند.

در سطح جهانی میزان تولید سالانه سنگ بیش از 140 میلیون تن است که کشورهای چین ، هند ، برزیل و ایران مجموعا 70 درصد این حجم از تولید را پوشش می دهند. البته سهم مالی بازار سنگ فقط بین کشورهای تولید کننده نیست و این بازار 30 میلیارد دلاری بین کشورهای ایتالیا ، ترکیه ، هند ، برزیل و ایران تقسیم شده است. سهم ایران از بازار مالی تجارت جهانی سنگ فقط کمی بیش از یک درصد می باشد.

 

 

باید بدانیم که ذخایر کشف شده سنگ سرزمین ایران 3.5 میلیارد تن است که با این حجم از ذخایر امکان کسب سهم 20 درصدی از بازار جهانی سنگ در ایران وجود دارد.

در حال حاضر از تولید سالانه 15 میلیون تن سنگ ایران ، بیش از 90 درصد در داخل کشور فراوری شده و 10 درصد به شکل کوپ سنگ صادر می شود. ارزآوری صادرات سنگ های تزئینی ایران بیش از 350 میلیون دلار بوده است. در حالی که هندوستان 30 درصد و ایتالیا 25 درصد تولیدات خود را به صورت کوپ صادر می کند. کشور ترکیه با دارا بودن بیش از 35 درصد ذخایر سنگ طبیعی جهان هدف گذاری خود را برای صادرات یک میلیارد دلاری سنگ به ایالات متحده آمریکا انجام داده است.

جمهوری اسلامی ایران چهارمین تولید کننده سنگ در دنیا است اما در بین صادرکنندگان سنگ در رتبه 20 قرار گرفته است.

در دهه 80 شمسی با افزایش قیمت نفت و کسب درامد سرشار برای کشور ساخت و ساز بسیار گسترده ای در کشور صورت گرفت که باعث رونق در صنعت سنگ شد. اما در حال حاضر با بوجود آمدن رکود در صنعت ساختمانی کشور میزان استفاده از تولیدات سنگ در کشور کاهش داشته است.

برای این که قیمت سنگ در بازار کشور را معرفی کنیم باید هر نوع سنگ را با مشخص کردن معدن آن اعلام کنیم چون مبدا سنگ نشان دهنده کیفیت آن سنگ است. اما به طور میانگین در سطح کشور قیمت هر مترمربع بین 30 هزار تومان تا یک میلیون تومان است.

 

 

یکی از نیازهای اصلی صنعت سنگ برای بازگشتن به رتبه های بالای صادرکنندگان ، نوسازی ماشین آلات و تجهیزات صنعت سنگ و هم چنین آموزش است.

طبق گزارش صندوق بیمه توسعه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی ایران با همکاری این صتدوق و بانک های کشور قرار است که سرمایه صندوق برای تامین ماشین آلات مورد نیاز این صنعت تا سال 99 شمسی به عدد 500 میلیارد تومان برسد. این رقم در حال حاضر 140 میلیارد تومان است.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران یا ایمیدرو که یک هلدینگ دولتی است اعلام کرده برنامه های این سازمان روی توجه بیشتر روی موضوع ورود تکنولوژی و فناوری در صنعت سنگ است که قرار شده منابع مالی مورد نیاز برای این موضوع توسط ایمیدرو تامین شود.

گروه صنعتی و مهندسی گابیا با ترکیب کادری از مهندسان باتجربه که سابقه فعالیت در کارخانه و ادارات دولتی و خصوصی را داشته اند  به همراه استعدادهای برتر دانشگاهی کشور در خدمت صنعت گران کشور می باشد تا بتوانند تجهیزات و ماشین آلات مورد نظر خود را سفارش دهند.

با افزایش بودجه ایمیدرو برای تامین ماشین آلات مورد نیاز صنعت سنگ فرصت طلایی برای کارخانه جات سنگ در کشور ایجاد شده که بتوانند تکنولوژی روز دنیا را وارد کشور کنند و سطح سوداوری کارخانه را افزایش دهند.

 

 

گروه صنعتی گابیا این افتخار را دارد که رضایت 100 درصدی صنایع کشور را فراهم کرده است. تعداد زیادی از کارخانه های کشور از مشتریان گروه مهندسی گابیا بوده اند و سفارش های خود برای طراحی و خرید ماشین آلات را به این گروه واگذار کرده اند.

به دلیل تحریم های ایالات متحده آمریکا امکان فعالیت و خرید مستقیم تجهیزات صنایع گوناگون برای صاحبان صنایع وجود ندارد اما گروه صنعتی گابیا به دلیل ارتباط قوی و مستقیم با شرکت ها و کارخانه های سازنده ماشین آلات صنعتی در سراسر جهان این امکان را دارد که سفارش های کارخانه های کشور را دریافت کند. در صورتی که احتیارج به طراحی دوباره برای قطعات و دستگاه ها وجود داشته باشد مهندسان گروه گابیا بررسی های لازم را انجام داده و پس از طراحی ، سفارش خرید را از سازنده مطرح بین المللی صادر می کند.

در ادامه این نوشته تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز صنعت سنگ را با هم مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. گروه صنعتی گابیا امکان تامین این ماشین آلات و یا هر قطعه و تجهیز صنایع گوناگون کشور را دارد.

 

 • دستگاه فرز
 • نوار نقاله
 • قله بر
 • کله بر
 • دستگاه کالیبر سنگ
 • میزرزین
 • انواع اره ها
 • وسط بر
 • انواع الکتروموتور
 • جرثقیل
 • انواع ساب ها
 • دستگاه گیوتین

 

 

هر کدام از این دستگاه ها و ماشین آلات توسط گروه گابیا امکان سفارش و تولید دارد. اگر قطعه و یا تجهیزی امکان تولید در کشور را داشته باشد پس از طراحی توسط کارشناسان طراحی گابیا سفارش به سازنده داخلی صادر می شود. البته پیش از صادر شدن سفارش داخلی و یا خارجی با سفارش دهنده همفکری شده و توضیحات لازم درباره مزایا هر کدام از سفارش های داخلی و خارجی برای او ارائه خواهد شد.

باید توجه داشت که میزان بودجه هر کارخانه متفاوت و تفاوت در این میزان بودجه بندی میزان موفقیت و سوداوری کارخانه را مشخص می کند. نوع تولید و میزان تولید هر کارخانه سنگ مشخص کننده تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز آن کارخانه خواهد بود. گروه صنعتی گابیا امکان بازطراحی کارخانه سنگ را به منظور افزایش میزان تولید و یا تغییر در نوع تولید را دارد.

کارشناسان با تجربه گروه گابیا به همراه نخبه گان برتر دانشگاهی کشور این اطمینان را برای صنایع کشور ایجاد می کند که بدون هیچ گونه نگرانی سفارشات خود را به گابیا واگذار کنند. گروه گابیا فقط تامین کننده ماشین آلات و قطعات صنایع نیست بلکه امکان طراحی تجهیزات ، تغییر در چیدمان یا لی اوت کارخانه را نیز دارد.

به دلیل سوداوری فوق العاده کارخانه سنگ وامکان صادر کردن سنگ به کشورهای اطراف مانند کوردستان عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس ، گروه گابیا به سرمایه گذاران پیشنهاد می کند که با راه اندازی و احداث کارخانه سنگ در کمترین زمان ممکن بازگشت سرمایه خود را مشاهده کنند. گروه مهندسی گابیا می تواند با طراحی ، نصب و راه اندازی کارخانه سنگ و تامین ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز در خدمت سرمایه گذاران باشد.

 

تعداد بازید : 361

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
 • سحر

  نوشته جامع و خوبی بود

 • مستانه

  بسیار عالی سپاس از شما

 • Shana

  بسیار عالی و کامل بود

 • sanaz

  این روزها هوش مصنوعی اهمیت و تاثیر زیادی داره.

 • mehran

  گابیا عالی بود. خسته نباشی

 • sara

  ممنون نوشته کاملی بود.

 • رومیا

  عالی و کامل بود.

 • شایسته

  ممنون از شما برای این مطلب خوب

 • نوشین

  ممنون بسیار عالی و جامع بود.

 • sanaz

  این روزها هوش مصنوعی بسیار اهمیت داره.

 • سرور

  نوشته خوبی بود ممنون از شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.