انقلاب صنعتی چهارم چگونه رابطه بین انسان و ماشین را تغییر داده است. در این مقاله نسبت بین انسان و ماشین های اختراع شده توسط خودش را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چهارمین انقلاب بزرگ صنعتی که در بین صنعتگران به نسخه چهارم صنعت معروف است هر روز رنگ واقعیت بیشتری به خود می بیند. با وقوع این انقلاب صنعتی دنیای ساخت و تولید مدرن بیشتر وارد مبحث اتوماسیون می شود. خطوط تولید صنعتی جای کارخانه ها را می گیرند و روابط بین بشر و دستگاه های صنعتی دستخوش تغییرات بزرگ شده است.

هیچ کس مانند یک کارگر به جنبه های کاری که انجام می دهد آشنا نیست ، این ایده ای فوق العاده ای بود که باعث می شد اکثریت کارگران کارخانه ها با تجربه ، با مهارت و متخصص شوند.

یکی از کارخانه های صنعت فولاد در کشور فنلاند با سرمایه گذاری 4 میلیون یورویی روی تحقیق رابطه بین کارگر و ماشین آلات صنعتی سعی دارد که راه های جدیدی برای ایجاد ارتباط موثر بین انسان و دستگاه را شناسایی کند.

مصاحبه مدیران این کارخانه نشان می دهد که قصد آن ها برای انجام این تحقیق و سرمایه گذاری این است که کارگر را در مرکزیت تولید قرار دهد و این توانایی در او ایجاد شود تا بتواند محیط اطراف خود راطراحی کند. قرار است که در این تحقیق کارگران بتوانند سازمان دهی فعالیت ها را تحلیل و آنالیز کنند و امکان به اشتراک گذاری دانش و تخصص کسب شده خود را با دیگر کارگران کارخانه داشته باشند.

 

 

در سطح جهان اتوماسیون و روبات هابه عنوان بخشی از انقلاب صنعتی چهارم نوع ساخت و تولید در صنعت را تغییر داده اند. اما این نکته به این مفهوم نیست که نیروی کار انسانی به طور کامل از فعالیت ها حذف شده است. در سال 2000 میلادی حدود 38 هزار نفر در بخش ساخت و تولید کشورهای اتحادیه اروپا فعالیت می کردند که این آمار با پیشرفت صنعت و حضور روبات ها در صنعت کاهش پیدا کرده است.

کارشناسان معتقد هستند که در حقیقت المان های منوال وجود دارند اما فعالیت ها نسبت به تخصص و دانش کاری تغییر می کند. در واقع شبیه به این است که با همکاران مجازی وسایل واقعی در دنیایی واقعی فعالیت کنیم.

اشتراک گذاری تخصص و دانش روشی است که تجربه های کسب شده توسط کارگران در هنگام کار با ماشین آلات و تجهیزات صنعتی پیشرفته ارائه می شود. راه حل های ارائه شده توسط کارگران که به شیوه ای خاص طبقه می شود می تواند به مدیران کمک کند که در صورت بروز مشکل و خطا در فعالیت های کارخانه آن را برطرف کنند.

اپراتور می تواند یک باکس گفتگویی جدید باز کند تا اطلاعات مورد نظر خود را درباره شرایط و وضعیت کسب کند. زمانی که یک باکس اضافه اشتراک گذاری شود تا توضیحات ، عکس ها ، ویدئوها در اختیار باشند در صورتی که در آینده اپراتور با مشکلاتی در حیت تولید روبه رو شود که کد آن مطابق با داده های موجود در باکس اطلاعاتی تعبیه شده باشد نه تنها می تواند راه حل مناسب برای رفع مشکل و رویارویی با آن را کسب کند بلکه این امکان بوجود می آید تا دلایل بروز این اتفاق ثبت شود تا از بروز آن در آینده جلوگیری شود.

 

 

کارخانه تولید فولاد در کشور فنلاند از این سیستم استفاده کرده است تا اپراتورها و کارگرها اطلاعات و داده ها را وارد این ابزار کنترل بیومتریک کنند ابزاری که شبیه به یک اپلیکیشن سلامتی موبایل های هوشمند عمل می کند. فعالیت های انجام شده توسط اپراتورها و میزان دقت عملکرد آن ها ثبت می شود مانند این که تعداد قدم ها و میزان خواب ثبت شده و این اطلاعات ارائه خواهند شد.

در مصاحبه مدیران با کارگران این موضوع توسط مدیران ارشد کارخانه ثبت شد که اپراتورها هم در صورت بروز مشکل و خطا در فرایند تولید دچار حس عدم موفقیت می شوند. این سیستم سعی دارد که نشان دهد فعالیت ها بر طبق اصول پیشرفت می کنند و فرایند تولید با موفقیت طی می شود تا این حس به کارگران هم منتقل شود.

یکی از کارگرانی که این دستبند را برای 3 ماه مورد استفاده قرار داده است از حضور در این طرح احساس رضایت دارد و اعلام کرده که چگونه یک استراحت کافی در طول شب باعث بهبود فعالیت ها و عملکرد آن ها شده است.

در صورت موفقیت این طرح بعضی از کارخانه ها اعلام کرده اند که آن ها هم این طرح را اجرا خواهند کرد.

 

تعداد بازید : 914

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
 • سحر

  نوشته جامع و خوبی بود

 • مستانه

  بسیار عالی سپاس از شما

 • Shana

  بسیار عالی و کامل بود

 • sanaz

  این روزها هوش مصنوعی اهمیت و تاثیر زیادی داره.

 • mehran

  گابیا عالی بود. خسته نباشی

 • sara

  ممنون نوشته کاملی بود.

 • رومیا

  عالی و کامل بود.

 • شایسته

  ممنون از شما برای این مطلب خوب

 • نوشین

  ممنون بسیار عالی و جامع بود.

 • sanaz

  این روزها هوش مصنوعی بسیار اهمیت داره.

 • سرور

  نوشته خوبی بود ممنون از شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.